Ústredné a podlahové vykurovanie
V dnešnej dobe poznáme veľa spôsobov ako vykurovať domácnosť. Ak neviete, aké vykurovanie by vášmu domovu vyhovovalo najviac, kontaktujte nás.
Poskytneme vám odborné, technické poradenstvo a zabezpečíme vykurovanie v každom objekte – nielen v rodinnom dome, ale aj v polyfunkčnom centre. Vždy dbáme na potreby zákazníka a hľadáme pre neho to najefektívnejšie riešenie.
Podlahové vykurovanie
Jednou z najobľúbenejších možností vykurovania domácností je podlahové vykurovanie. Jedná sa o teplovodné vykurovanie vedené v podlahe a oproti klasickému vykurovaniu radiátormi má svoje výhody aj nevýhody.
Výhody
Veľkou výhodou podlahového vykurovania je jeho estetickosť. Keďže potrubie je vedené v podlahe, nezaberá žiadny priestor v miestnosti, na rozdiel od radiátora. Ten potrebuje svoje miesto na stene a aj keď sa dá kúpiť v rôznych dizajnoch, často narúša estetiku priestoru. Okrem toho by sa v jeho okolí nemali nachádzať žiadne predmety, obmedzujúce jeho funkčnosť. Pri podlahovom vykurovaní tento problém riešiť nemusíte.
Ďalším z benefitov je rovnomerne rozložená plocha sálania tepla, čo spôsobuje menšie prúdenie vzduchu a nižšiu prašnosť (vhodné pre alergikov). Keďže sa jedná o nízkoteplotné vykurovanie, tak jeho povrchová teplota je relatívne nízka (väčšinou od 22 do 25 °C). Ak je vo výške termostatu 22 °C, tak vo výške hlavy je to približne 20 – 21 °C a pod stropom necelých 20 °C. Naopak, v oblasti od pása dole je to 22 – 23 °C, pričom ideálne nastavené podlahové vykurovanie v správne izolovanom dome má na povrchu nášľapnej vrstvy podlahy maximálne 27 °C (pri plávajúcich podlahách).
Medzi výhody jednoznačne patrí aj jeho bezúdržbovosť. Pri správnej odbornej inštalácii je porucha podlahového kúrenia veľmi vzácna.
Nevýhody
Nevýhodou podlahového vykurovania je jeho pomalšia odozva vykurovania oproti radiátorom, čo znamená, že danú vykurovaciu plochu zohreje pomalšie. Táto nevýhoda sa však mení na výhodu pri dlhšom naakumulovaní teploty, kedy plocha zostáva dlhšie vyhriata.
Ďalšou nevýhodou je počiatočný investičný vklad. Podlahové kúrenie je drahšie ako kúrenie formou radiátorov, preto si treba tento vklad dobre zvážiť.
Poslednou nevýhodou je sťažené umiestnene nábytku. Je dobré, ak si pred samotnou inštaláciou kúrenia rozmyslíte, kde všade bude nábytok. Keďže vykurovanie ide z podlahy, je dôležité, aby sa teplo neudržiavalo v nábytku.
Ústredné vykurovanie pomocou radiátorov
Radiátory patria k najrozšírenejším formám vykurovacieho systému a určite ste sa s ním už stretli. V dnešnej dobe sa síce nahrádzajú modernejšími formami vykurovania (spomenutým podlahovým kúrením), no radiátory si stále nájdu svoje miesto na trhu.
Pri väčšine prípadov sa jedná o výmenu starších modelov za novšie, najmä v bytových domoch alebo starších domoch s vyššími tepelnými stratami, kde majiteľ potrebuje rýchlejší nábeh kúrenia. Hlavná časť (55-65%) tepla sa dostáva do priestoru prúdením vzduchu okolo radiátora a zvyšná časť je tvorená sálavou zložkou.
Najpoužívanejšie materiály pri výrobe radiátorov sú liatina, zliatina, oceľ a meď. Dajú kúpiť v rôznych dizajnoch, aby zapadli do každej domácnosti a vyhoveli požiadavkám majiteľa. V prípade dizajnového kúsku však treba mať na pamäti jeho zvýšenú cenovú reláciu.
Výhody
Radiátory sú vhodné ako zdroj vykurovania pre všetky typy kotlov aj pre tepelné čerpadlá. Medzi výrazne benefity radiátorov patrí ich nižšia cena, rýchly prejav zmeny vykurovacej teploty, jednoduchá montáž a výmena aj možnosť kombinovaného kúrenia s podlahovým vykurovaním.
Vďaka ich termostatickým uzatvárateľným hlaviciam máte možnosť pri neobývaní daného priestoru radiátory uzavrieť, aby sa priestor zbytočne neprekuroval.
Nevýhody
Vykurovanie radiátormi so sebou prináša určité obmedzenie v priestore, veľké, ťažšie regulovateľné prúdenie tepla či zvuky prúdenia vody a čerpadla. Taktiež sa neodporúča ľuďom s alergiou.